MAĞAZA VE İŞYERLERİ

Mağaza dekorasyonu, günümüzün perakende sektörünün olmazsa, olmazlarındandır. Özellikle büyümek isteyen, bayileşme hedefi olan firmaların çok önem verdiği bir detaydır. Ancak mağaza dekorasyonunun nasıl olması gerektiği konusu dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Bu yazımızda bazı detaylara yer vereceğiz.
Mağaza dekorasyonunun en önemli noktası, yapacağınız dekorasyon çalışmasının, ürünlerinizden daha fazla ilgi çekici olmamasıdır. Örneğin, aşırı ışıklandırılmış bir fon ya da ürünlerinize doğrudan yoğun ışık veren bir ışıklandırma sistemi, müşterinizin dikkatini dağıtacaktır. Bunu önlemek için, duvarda kullanılacak malzemelerinizin soft tonlarda olmasını tercih etmelisiniz. Boya, duvar kağıdı, ahşap sistemler ve ya dekoratif boyalar da dahil olmak üzere, yapacağınız herhangi bir çalışmada, ürünlerinizi düşünerek seçim yapınız. Jean mağazanızın olduğunu düşünecek olursak; raf sistemlerinizde ve ya fon olarak kullanacağınız duvarda mavi renk tercih etmemelisiniz.
Renk konusu haricinde, raf sistemlerinin hareket kolaylığı da ciddi önem arz etmektedir. Ürünlerinizin sezonluk olarak ebat değişikliğine uğrayacağını düşünüp, ona göre sistemler seçmelisiniz. Örneğin yaz aylarında şort tarzı ürünler satıp, kışa doğru mont vs. ürünleri de aynı sistemlerde rahatça sergileyebilmelisiniz. Burada önemli bir detay da mutlaka bir kaç raf, ürün askısı vs. gibi teşhir elemanlarından birkaç tane yedekte bulundurmanızdır.
Mağazanızda uzun duvar varsa, kesinlikle tek bir sistemle bu duvarı tamamlamamalısınız. Örneğin 10-15 mt uzunluğunda bir duvarda tek bir sistem kullanmanız, müşterinizin bir noktadan sonra ilgisini de dağıtacaktır. Bunun yerine 4-5 mt de bir mutlaka niş, farklı bir sergileme sistemi, ayna vs. gibi duraklamalar yapmalısınız. Bu sistem duraklamaları aynı zamanda sizlerin ürün gruplarını da kolaylıkla ayırabilmenize yardımcı olacaktır. Yandaki 3 boyutlu resimde bu konuya ait örneği de görebilirsiniz.
Kasa bankosunu mümkün olduğunca mağazanızın giriş sağ bölgesine yerleştirmeyiniz. Yapılan araştırmalar, mağaza müşterilerinin, mağazaya girdiği anda, sağa dönüp, mağazayı gezmeye başladığını ortaya koymuştur. Müşterinizin ödeme yapacağı noktayla ilk olarak karşılaşmaması, sağlıklı olacaktır. Ayrıca kasa bankosu, mağaza giriş çıkışındaki sirkülasyonu engellemeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Çok büyük ve ya çok küçük olmamalıdır.
Kabin bölgesi sektörünüze göre değişiklik gösterir. Bayan giyimde faaliyet gösteren bir firma iseniz, kabin giriş çıkışlarını dışarıdan görünmeyecek şekilde tasarlamalısınız. Çocuk giyim iseniz, kabinlerde kapı kullanmamalı, annenin de kabinin içine rahatça girebileceğini unutmayıp, buna göre bir metraj ayarlamalısınız. Çocuk giyimde kabinler için perde kolaylıklar sağlamaktadır. Kabin içinde ayna yine sektörünüze göre değişiklik gösterir. Kapalı bayan için satış yapıyorsanız, kabin içi ayna şarttır. Çocuk giyimde kabin içi aynaya ihtiyaç yoktur ancak kabine yakın boy aynası mutlaka bulunmalıdır. Erkek giyimde aynayı dışarı koymanız, satış temsilcinizin müşteri ile tercihi konusunda diyalog kurmasına yardımcı olacaktır. Aksi takdirde müşteriniz ürünü alıp, almayacağına içeride karar verecektir.
Mağaza tavan ve zemin renklerinde yine soft tonlar tercih edebilirsiniz. Mağazanızda açık tavan tercih edecekseniz, siyah tavan dekoratif görünmektedir. Genel anlamıyla içeride yapacağınız çalışmanın geneli birbirine uyumlu renklerde olmalıdır. Vurgulamak istediğiniz bir bölge, bir ürün var ise o noktada çarpıcı renkler kullanmanız, algıyı o bölgeye çekecektir.
9
01
2 copy